دکتر مجید صادق آذر درگذشت

پایگاه اطلاع رسانی کانون:

با کمال تاثر مطلع شدیم، دکتر مجید صادق آذر، استاد پیشکسوت دانشکده مهندسی عمران فنی و چهره ماندگار مهندسی سازه، “پدر سازه‌های فولادی ایران”، پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

دکتر صادق‌آذر، سال 1393 در مراسم بزرگداشت هشتادمین سال تاسیس دانشکده فنی که همراه با جشن سالانه کانون برگزار شد، به سبب پیشرو بودن در طراحی سازه‌های ویژه در پروژه‌های ملی، از سوی کانون به عنوان عضو برگزیده خانواده فنی معرفی شد.

دکتر مجید صادق‌آذر، متولد سال ۱۳۲۴ در تبریز، عضو هیات علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران، مهندس راه و ساختمان و دکتری سازه از آلمان و عضو فرهنگستان علوم و انجمن‌های علمی بود. ایشان بیش از 40 سال به طور مستمر در دانشکده تدریس به تدریس پرداخت.

دکتر صادق‌آذر در سال ۱۹۷۶برنده لوح علمیBROCHER PLAKETTE از دانشگاه آخن آلمان، برنده کتاب برگزیده سال 1385 ، لوح تقدیر طرح برگزیده اولین جشواره مهندسی ساختمان و لوح‌ها و جوایز دیگری از جشنواره‌های علمی شده بود. در کارنامه علمی وی تالیف دو کتاب به زبان فارسی و یک کتاب به زبان آلمانی و تعداد زیادی مقاله علمی به چشم می‌خورد. طراحی و مشاوره تعداد زیادی از پل‌های با اسکلت فولادی ایران نیز منسوب به او است.

دکتر صادق‌آذر مسئول راه‌اندازی دوره دکتری در دانشکده فنی است. از دیگر مسئولیت‌های وی می‌توان به عضویت تخصصی در تدوین آیین‌نامه‌های مختلف در بخش پل‌سازی و سازه‌های فولادی و صنعت اشاره کرد. “پدر سازه‌های فولادی ایران” همچنین چهره مانگار مهندسی سازه ایران بود.

دانشکده مهندسی عمران با کمک و همكاری کانون، دی ماه 1396 در آستانه بازنشستگی ایشان، طی مراسمی از مقام علمی و حرفه‌ای این استاد پیشکسوت تجلیل کرد.

کانون مهندسین فارغ‌التحصیل دانشکده فنی دانشگاه تهران، این ضایعه دردناک را به خانواده ایشان، دوستداران، همکاران و دانشجویانشان و همچنین خانواده فنی تسلیت گفته و برای آنان صبر مسالت دارد. امید که این روح والا در کنار حق شاد و آرام

به بالای صفحه بردن